AVG Ransomware Protection już jest!

0

Ransomware to nadal jedno z największych niebezpieczeństw dla standardowego użytkownika Internetu. W związku z tym AVG w swoich laboratoriach pracowało nad dodatkowymi zabezpieczeniami. Prace dobiegły końca i produkty takie jak AVG Internet Security, AVG Internet Security Unlimited oraz AVG Ultimate otrzymały długo zapowiadaną ochronę Ransomware Protection.

Ochrona przeciw Ransomware od AVG

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Jak działa Ransomware Protection?

Usługa zabezpiecza prywatne dokumenty, zdjęcia, pliki przed modyfikacją, skasowaniem czy zaszyfrowaniem, które mogłoby być spowodowane atakiem wirusa typu ransomware. W czasie rzeczywistym skanowane są pliki z folderów objętych ochroną. Oprócz tego użytkownik może zaznaczyć, które aplikacje mają prawo do przeprowadzania zmian na plikach, a które nie. Co ważne i warto to podkreślić, ochrona Ransomware Protection jest domyślnie włączona.

Jak dostać się do ustawień Ransomware Protection?

  1. Należy otworzyć okno AVG Internet Security.
  2. W prawym górnym rogu kliknąć Menu.
  3. Następnie wybrać Ochrona przed programami typu ransomware.
    Gdzie znajdziemy Ransomware Protection

    Ransomware Protection znajdziemy w menu AVG Internet Security.

Dwa tryby pracy, który wybrać?

Tryb inteligentny jest domyślnym ustawieniem i rekomendujemy go. Sam ustala listę aplikacji, które mogą dokonywać zmian na plikach. Dopiero w przypadku, gdy nie jest pewien, zapyta się użytkownika o zdanie.

Tryb z ograniczeniami jest bardziej zaawansowany i wymaga każdorazowego ustalania uprawnień dla programów, które chcą dokonać zmian. Wyłączone z tych powiadomień będą aplikacje, które umieszczone zostaną na listach białej i czarnej. Ta opcja spowoduje też dużo częstsze powiadomienia z potrzebą ręcznej interwencji.

Menu główne Ransomware Protection

Menu główne Ransomware Protection z możliwością wyboru trybu ochrony.

Zarządzanie aplikacjami

Ransomware protection uniemożliwia zmiany na plikach przez potencjalnie złośliwe oprogramowanie. Podobnie jak z folderami, usługa sama określa część aplikacji, które trafiają na białą listę, czyli tych, które mogą dokonywać modyfikacji. W przypadku, gdy pojawia się nieautoryzowany program użytkownik dostaje o tym powiadomienie i możliwość umieszczenia go na białej lub czarnej liście. W obu przypadkach nie otrzyma więcej zapytań odnośnie tej aplikacji.

Można później, ręcznie dodać nowe aplikacje do obu tych list, czy jakąś z nich usunąć. W celu dodania należy kliknąć na czerwony przycisk Zablokuj aplikację bądź zielony Zezwalaj na aplikację. Gdy użytkownik chce coś usunąć, najeżdża nad wybraną aplikację i wciska X.

Dodawanie aplikacji na białą i czarną listę.

Dodawanie aplikacji na białą i czarną listę.

Jak wybrać foldery, które będą objęte ochroną?

Zaraz po aktualizacji do nowej wersji zawierającej Ransomware Protection bądź przy pierwszym uruchomieniu AVG Internet Security usługa skanuje dysk w poszukiwaniu folderów, z ważnymi plikami. Foldery je zawierające trafiają na listę ochronną. W każdej chwili można do niej dodać nowy folder lub jakiś usunąć.

W celu uwzględnienia kolejnego katalogu należy wcisnąć przycisk Dodaj folder i wybrać go z listy. Gdy chce się jakiś katalog usunąć, podobnie jak w przypadku aplikacji, należy przejechać nad niego myszką i wcisnąć ikonę z X. W ramach każdego folderu możliwe jest także określenie jakie typy plików będą objęte ochroną. Domyślnie wybrane są wszystkie formaty.

Zarządzanie folderami w Ransomware Protection

Zarządzanie folderami w Ransomware Protection jest bardzo proste i intuicyjne.

Znane problemy z Ransomware Protection, z jakimi mogą przyjść użytkownicy

  1. Ransomware Protection nie jest dostępne do wyboru w Menu:
    Należy upewnić się, że korzysta się z najnowszej wersji AVG Internet Security. W przeciwnym razie należy zaktualizować aplikację. Wpierw otworzyć Menu, następnie wybrać Ustawienia, później kliknąć na zakładkę Aktualizuj i kliknąć przycisk z prawej strony o tej samej nazwie.
  2. Zbyt często wyskakują okienka z powiadomieniami od Ransomware Protection:
    W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić, czy nie jest uruchomiony tryb z ograniczeniami. Druga opcja jest taka, że możliwe, iż użytkownik jest właśnie atakowany i AVG go zwyczajnie chroni. Warto wtedy polecić przeskanowanie dysku w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania.
  3. Aktualnie używana aplikacja nie zezwala na zapis plików:
    Powinno się upewnić, czy program nie znajduje się na liście zablokowanych aplikacji. Zawsze można też dodać go do białej listy, co powinno rozwiązać problem.

Zobacz film instruktażowy krok po kroku:

Chcesz zacząć sprzedawać AVG?

Szukasz ekstra rabatów dla resellera? Skontaktuj się z nami, a skontaktujemy się z Tobą z unikalną ofertą dla resellera!

Przedsiębiorstwo Informatyczne CORE

Producent, importer i reseller oprogramowania, wydawca serwisów internetowych. Działa od 2001 roku. Oficjalny dystrybutor AVG. Programy rozprowadzane są przez siatkę ponad 1300 resellerów na terenie całej Polski, zapewniona jest pełna polska pomoc techniczna oraz wsparcie handlowe i marketingowe.

Zostaw wiadomość


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.