Avast ostrzega przed sztuczną inteligencją, która wyłudza dane w aplikacjach randkowych

0

Specjaliści z laboratorium Avast przeprowadzili analizę nowego zagrożenia o nazwie Love-GPT. Narzędzie wymierzone jest w użytkowników aplikacji randkowych. Z wykorzystaniem zaawansowanych algorytmów sztucznej inteligencji wyłudza dane randkowiczów.

Mechanizm działania Love-GPT opiera się na zaawansowanym modelu językowym Chat-GPT, który jest wykorzystywany m.in. do generowania autorskich opisów fałszywych profili czy konwersowania z użytkownikami aplikacji randkowych.

Narzędzie nie tylko tworzy fałszywe konta na popularnych platformach, takich jak Tinder czy Badoo, ale także potrafi omijać zabezpieczenia CAPTCHA, weryfikować numery telefonów i uzupełniać informacje w tworzonych profilach. Po zarejestrowaniu nowego konta rozpoczyna interakcję z innymi użytkownikami, zbierając cenne dane, takie jak zdjęcia czy opisy.

Sztuczna inteligencja potrafi też odczytywać i odpowiadać na wiadomości użytkowników, jako pierwsza nawiązuje kontakt, a w rozmowie z innymi osobami wyłudza numery telefonów.

Zebrane dane są następnie katalogowane w obszernych bazach danych i prawdopodobnie wykorzystywane do zakładania kolejnych kont. Niewykluczone, że informacje mogą też być sprzedawane innym oszustom.

Jak się przed tym bronić? Warto weryfikować swojego rozmówcę, np. wyszukując jego zdjęcie w internecie i zawsze zachowywać czujność, szczególnie jeśli druga osoba zbyt chętnie dzieli się prywatnymi informacjami. Nie należy też udostępniać swoich danych, w tym np. adresu domowego czy danych finansowych.

Więcej o Love-GPT można przeczytać tutaj.

Chcesz zacząć sprzedawać AVG?

Szukasz ekstra rabatów dla resellera? Skontaktuj się z nami, a skontaktujemy się z Tobą z unikalną ofertą dla resellera!

Przedsiębiorstwo Informatyczne CORE

Producent, importer i reseller oprogramowania, wydawca serwisów internetowych. Działa od 2001 roku. Oficjalny dystrybutor AVG. Programy rozprowadzane są przez siatkę ponad 1300 resellerów na terenie całej Polski, zapewniona jest pełna polska pomoc techniczna oraz wsparcie handlowe i marketingowe.

Zostaw wiadomość


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.