Nowe badania AVG – bezpieczeństwo dzieci

0

W ciągu ostatnich trzech miesięcy ukazały się dwa bardzo ważne wyniki ankiet przeprowadzonych wśród użytkowników AVG. Podpytaliśmy rodziców na temat sposobów korzystania przez ich dzieci z internetu.

Oczywiście fakt, że coraz więcej dzieciaków spędza czas w sieci nie jest niczym zaskakującym – od kilku lat media regularnie zasypują nas informacjami dotyczącymi tego zjawiska.

 

Czy to zjawisko dobre czy złe? Rzekłbym raczej, iż jest to znak czasów, po prostu tak się dzieje i nie mamy na to wpływu. Trudno zmusić dzieci, by nagle rzuciły komputery w kąt i siła przesiadły się na rowery. Nie mówiłbym już o rozdzieleniu na rzeczywistość wirtualną i świat rzeczywisty, ale raczej wzajemne przenikanie się nawzajem tych dwóch elementów – smartfony, komputery, tablety stały się zwykłym, pospolitym elementem naszej codzienności.

 

A Ty wrzucasz zdjęcie swojego dziecka na Fejsika?

 

Chciałem jednocześnie podkreślić, że w wynikach ankiet zarysowały się dwa niebezpieczne zjawiska, które stale przybierają na sile i są prawdziwym zagrożeniem:

 
Po pierwsze prawie 80%(!) świeżo upieczonych rodziców chce się pochwalić zdjęciami swojej pociechy na Facebooku (i tu mogę potwierdzić z autopsji, że często jestem na swojej tablicy wprost bombardowany zdjęciami dzieci przez swoich znajomych (i powiem, nieco zgryźliwie, że wszystkie wyglądają tak samo). W tym miejscu krótkie pytanie retoryczne – czy ktoś zastanowił się, co z tymi zdjęciami można zrobić?
 
Ponadto rodzice kompletnie nie zdają sobie sprawy z zagrożeń czyhających w sieci (prawie 90% z nich twierdzi, że ich dziecko nigdy nie padło ofiarą cyberagresji).
 

Po drugie (i przyznam, jest to dla mnie może nie szokująca, ale na pewno smutna wiadomość, jako, że esencja szczęśliwości dzieciństwa ludzi z mojego pokolenia polegała na tym, że szaleńczo ganiało się po podwórku przez cały dzień), dzieci stają się coraz bardziej nieporadne – czynności wirtualne stają się dla nich bardziej oczywiste i prostsze, niż te, które jeszcze kilka lat temu były czymś zupełnie naturalnym.

 
Co mam na myśli? Przytoczę kilka dość ważnych cyfr:

  • Więcej dzieci potrafi grać w gry komputerowe (66%) niż jeździć na rowerze (58%)
  • 47% dzieci potrafi posługiwać się smartfonem lub tabletem, a tylko 38% umie napisać swoje pełne imię na kartce
  • Twoje dziecko prędzej otworzy przeglądarkę internetową (28%) niż lodówkę, żeby zrobić sobie kanapkę (26%)

Nieco zatrważające, prawda?

O naszych ankietach pisały największe serwisy i portale internetowe w Polsce (wyniki ankiet i podsumowanie razem zebrało ponad 40 publikacji w takich portalach i gazetach jak Wirtualna Polska, Focus, Interia, Dobre Programy, Instalki, Komputer Świat, Chip, Benchmark).
 
Wszystkie istotne informacje znajdziecie w infografikach poniżej:
 

infografika przedstawiająca w jaki sposób dzieci korzystają ze smartfonów

Smartfony i tablety nie mają tajemnic przed dzeciakami

 

Infografika pokazująca co rodzice wiedzą na temat bezpieczeństwa ich dzieci w internecie

Czy na pewno wiesz czym jest cyberprzemoc?

Chcesz zacząć sprzedawać AVG?

Szukasz ekstra rabatów dla resellera? Skontaktuj się z nami, a skontaktujemy się z Tobą z unikalną ofertą dla resellera!

Przedsiębiorstwo Informatyczne CORE

Producent, importer i reseller oprogramowania, wydawca serwisów internetowych. Działa od 2001 roku. Oficjalny dystrybutor AVG. Programy rozprowadzane są przez siatkę ponad 1300 resellerów na terenie całej Polski, zapewniona jest pełna polska pomoc techniczna oraz wsparcie handlowe i marketingowe.

Zostaw wiadomość


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.