Dlaczego AVG i Avast, a nie Windows Defender? Zestaw pytań i odpowiedzi

0

Przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące skuteczności i efektywności Windows Defender oraz programów antywirusowych AVG i Avast. Można z nich korzystać, np. przekazując je klientom mającym wątpliwości czy dodatkowa ochrona jest konieczna.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

1. Czy posiadając Windows Defender potrzebuję dodatkowego antywirusa?

Ochrona Windows Defender jest niewystarczająca, konieczny jest inny antywirus.

Windows Defender jest darmowym oprogramowaniem dołączanym do systemu Windows, jednak nie ma tych wszystkich funkcji, które są potrzebne do dobrego zabezpieczenia komputera. Swoją ochronę koncentruje na wirusach, pomijając inne rodzaje złośliwych ataków, które mogą zniszczyć zawartość dysku lub zablokować go (np. ransomware).

Brak w nim również wielu ważnych funkcji, które tylko wspólnie zapewniają kompleksową ochronę, m.in. ochrony behawioralnej (monitorowania czy programy nie zachowują się podejrzanie), ochrony kamery i transakcji online, zabezpieczenia sieci Wi-Fi przed włamaniem. Te funkcje są w programach AVG i Avast.

Jego wadą są również nieregularne aktualizacje, co sprawia, że często pracuje na przestarzałej bazie wirusów. Programy antywirusowe AVG i Avast aktualizują bazę nawet kilkanaście razy dziennie, gwarantując dostęp do najnowszych informacji o zagrożeniach, ich rozpoznanie i zablokowanie.

2. Czego brakuje Windows Defender w porównaniu do płatnych rozwiązań?

Przede wszystkim Windows Defender „składa się” wyłącznie ze skanera i zapory ogniowej. Pozwala to chronić komputer tylko przed wybranymi rodzajami ataków, zostawiając otwarte inne kanały dostępu do komputera (np. nie monitoruje Wi-Fi pod kątem włamania). Defender nie chroni również prywatności użytkownika, ponieważ nie ma takich narzędzi jak niszczarka danych czy ochrona kamery.

Brak w nim mechanizmów opartych o działanie sztucznej inteligencji (np. monitorowanie i blokowanie podejrzanych zachowań plików), chroniących przed nieznanymi zagrożeniami.

Wadą Defendera jest też nie zawsze aktualna baza wirusów (jest ona aktualizowana nieregularnie i rzadziej niż w przypadku programów antywirusowych, gdzie dzieje się to nawet kilkanaście razy na dobę). Dodatkowo wiele komercyjnych programów (m.in. Avast i AVG) ma pomoc techniczną po polsku, dostępną właściwie od ręki (mailem, telefonicznie, online).

3. Jak Windows Defender wypada w testach w porównaniu AVG i Avast FREE?

To zależy od celów i metodologii badania. W niektórych zestawieniach Windows Defender wypada dobrze, jak weźmie się pod uwagę podstawową ochronę komputera. W innych, bardziej szczegółowych testach, wychodzą drobne niedogodności, które sprawiają, że konieczna jest dodatkowa ochrona (np. test AV-Comparatives z pierwszej połowy 2021 r.).

W porównaniu do Avast i AVG Free (które zajęły drugie miejsce) Windows Defender uplasował się w połowie stawki. Najważniejsze „zarzuty”, jakie zostały mu postawione to:

  • generowanie wielu fałszywych alarmów (uznawanie czystych plików lub programów za zawirusowane i blokowanie ich)
  • duże spowalnianie komputera (np. podczas kopiowania plików czy instalowania programów)

Należy też pamiętać, że Defender nie oferuje pełnej gamy funkcji niezbędnych do dobrego zabezpieczenia komputera (m.in. nie chroni sieci Wi-Fi, niektórych przeglądarek, bankowości internetowej, kamery).

4. Co więcej zaoferuje mi darmowy antywirus niż Windows Defender?

Darmowy antywirus jest programem, który kompleksowo chroni komputer przed różnymi rodzajami ataków. Ma tak dobrane funkcje, by „zatkać” wszystkie luki, które hakerzy wykorzystują do dostania się na twardy dysk. Używanie ich wszystkich tworzy tarczę ochronną, która skutecznie zabezpiecza przed zagrożeniem, bez względu na to czy dostanie się ono przez skrzynkę pocztową (zainfekowany mail), przeglądarkę (fałszywa strona) czy włamanie do sieci Wi-Fi.

Dodatkowo program antywirusowy chroni prywatności i tożsamość użytkownika online, nie pozwalając wykraść jego haseł, danych poufnych czy danych do logowania.

Co więcej, wszystkie zagrożenia są stale monitorowane, a odpowiedzią na ich rozwój jest rozbudowa i poprawa jakości działania poszczególnych funkcji. Firmy produkujące programy antywirusowe zajmują się tylko cyberbezpieczeństwem, są więc najlepszymi ekspertami w tej dziedzinie.

5. Czy Windows Defender to wystarczający antywirus?

Windows Defender jest narzędziem, które dopiero jest rozwijane. Mimo wielu prac poprawiających jego skuteczność wciąż nie jest ona zadowalająca. Defender nadal nie zabezpiecza wszystkich znanych możliwości włamania się do komputera użytkownika, m.in. nie monitoruje włamań do sieci Wi-Fi, nie chroni wystarczająco przeglądarek innych niż Edge oraz haseł i bankowości internetowej.

Osoby chcące mieć pewność, że ich ochrona przeciwwirusowa jest kompletna, transakcje online są bezpieczne lub korzystające z Chrome / Firefox powinny więc pomyśleć o dodatkowym antywirusie. Nawet darmowe programy AVG i Avast mają szerszą ochronę i więcej funkcji niż Windows Defender. Są one tak dobrane, by zarówno komputer, jak i kamera, Wi-Fi czy nawet pendrive były bezpieczne w użytkowaniu.

6. Czy program Windows Defender jest lepszy niż Avast?

Nie jest. Testy niezależnych laboratoriów pokazują, że w niektórych kategoriach praca Windows Defender i Avast jest porównywalna, ale w innych (takich jak np. kultura pracy – małe wykorzystanie zasobów) Avast ma ogromną przewagę.

Zaletą zewnętrznych programów antywirusowych jest kompleksowość ochrony: tworzą one tarczę, która zabezpiecza wszystkie znane drogi dostępu do komputera. Defender koncentruje się jedynie na wybranych zagadnieniach (ochrona firewall i wychwytywanie wirusów). Sprawia to, że jego zabezpieczenie jest dziurawe. Wystarczy otworzyć maila zainfekowanego nieznanym wirusem lub kliknąć w fałszywy link by przestało być skuteczne.

Zewnętrzny antywirus, który korzysta z mechanizmów sztucznej inteligencji i bazy danych globalnych (od swoich użytkowników) takie zagrożenia wychwyci. Dlatego też dodatkowy program antywirusowy jest konieczny, dopóki w Defenderze nie zostaną rozwinięte dodatkowe funkcje. 

7. Czy potrzebuję innego programu antywirusowego, jeśli mam Windows Defender?

Tak, warto rozważyć zainstalowanie zewnętrznego programu antywirusowego. Ochrona antywirusowa by była skuteczna musi być pełna. Windows Defender koncentruje się na wybranych obszarach ochrony (firewall i skaner antywirusowy), a inne drogi dostępu do komputera pozostają otwarte dla hakerów.

Darmowy antywirus AVG lub Avast ma kompleksową ochronę. Tworzy tarczę, która osłania wszystkie luki w systemie wykorzystywane do ataków hakerskich. Dodatkowo zastosowano w nim mechanizm sztucznej inteligencji, dzięki któremu ochrona aktywuje się przy atakach nieznanych i uśpionych wirusów. Wystarczy podejrzane zachowanie pliku lub programu, by AVG i Avast go zablokowało, chroniąc komputer użytkownika przed infekcją.

8. Co różni Windows Defender od płatnych programów antywirusowych?

Przede wszystkim skuteczność ochrony i zakres funkcji dodatkowych.

Dobra ochrona musi być szczelna – nie może pomijać żadnej możliwości włamania się do komputera, bo właśnie takie luki wykorzystują hakerzy. Windows Defender jest wciąż w fazie rozwijania, jednak nadal brakuje mu wielu ważnych funkcji gwarantujących bezpieczeństwo. Warto wymienić tutaj chociażby ochronę różnych przeglądarek (nie tylko Edge), monitorowanie sieci Wi-Fi pod kątem włamania czy monitorowanie zachowań plików (niestandardowe działania są blokowane).

Programy zewnętrznych dostawców (m.in. AVG i Avast) zapewniają o wiele szersze bezpieczeństwo, oferując również ochronę płatności online, haseł, kamery oraz prywatności i tożsamości w sieci.

Za używaniem komercyjnych wersji programów antywirusowych przemawiają również stałe, regularne aktualizacje automatyczne (praca na najświeższej bazie wirusów) oraz ogromna społeczność, zapewniająca bieżącą wymianę informacji o najnowszych zagrożeniach.

9. Czy korzystając z Windows Defender warto zainstalować drugiego antywirusa?

Zdecydowanie tak. Windows Defender nie chroni przed wszystkimi zagrożeniami i rodzajami ataków hakerskich (m.in. ransomware – szyfrowaniem dysku). Przez to, że bazuje na rzadko aktualizowanej bazie wirusów, może mieć problem z rozpoznaniem znanych już zagrożeń. Dodatkowo brak w nim mechanizmów sztucznej inteligencji, zapewniających ochronę behawioralną (sprawdzającą czy aplikacje nie zachowują się podejrzanie). Chroni to komputer przed infekcją nieznanymi jeszcze wirusami oraz tymi, które już są na dysku, ale są uśpione.

Zaletą dodatkowych programów antywirusowych jest również:

  • ochrona transakcji wykonywanych w Internecie,
  • zabezpieczanie sieci Wi-Fi przed włamaniami
  • zabezpieczenie wszystkich przeglądarek (nie tylko Edge)
  • ochrona danych poufnych i prywatności online
  • oraz nawet kilkanaście aktualizacji bazy wirusów dziennie.

Jeżeli pojawią się dodatkowe pytania zapraszamy do kontaktu ze swoim opiekunem.

Chcesz zacząć sprzedawać AVG?

Szukasz ekstra rabatów dla resellera? Skontaktuj się z nami, a skontaktujemy się z Tobą z unikalną ofertą dla resellera!

Przedsiębiorstwo Informatyczne CORE

Producent, importer i reseller oprogramowania, wydawca serwisów internetowych. Działa od 2001 roku. Oficjalny dystrybutor AVG. Programy rozprowadzane są przez siatkę ponad 1300 resellerów na terenie całej Polski, zapewniona jest pełna polska pomoc techniczna oraz wsparcie handlowe i marketingowe.

Zostaw wiadomość


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.