Co warto wiedzieć o wirusie Petya (NotPetya)?

0

Od wtorku internet kipi informacjami o najnowszym zagrożeniu ransomware Petya. Od razu na wstępie uspokajamy – AVG chroni przed tym wirusem. Warto jednak być czujnym, gdyż cały czas pojawiają się jego nowe mutacje.

Na TrybieAwaryjnym przygotowaliśmy bardzo obszerny tekst dotyczący wirusa, powstania, infekcji, działania AVG i sposobu obrony przed nim – zachęcam do udostępniania go klientom i użytkownikom AVG:

Wirus Petya atakuje – krótki poradnik jak się przed nim ochronić.

Obecnie odzyskanie plików po ataku jest niemożliwe – konta pocztowe grupy hakerskiej stojącej za Petya zostały zablokowane i nie mają do nich dostępu. Nawet więc w przypadku uiszczenia opłaty, architekci tego zagrożenia nie otrzymają o niej informacji.

Poza tym jak zawsze nie mamy gwarancji, że nawet jeżeli by otrzymali potwierdzenie to odblokują komputer.

Ważne!

Warto również pamiętać, że można się spotkać z innymi wersjami zawierającymi fragmenty kodu Petya; wiperami które trwale szyfrują pliki, ale nie umożliwiają ich odzyskania (nawet po dokonaniu opłaty).

Trzeba więc trzymać rękę na pulsie i uczulać klientów na ABC bezpiecznego zachowania z niebezpiecznymi i nieznanymi załącznikami, plikami, danym etc.

Sytuacja z Petya cały czas się rozwija, warto więc śledzić na bieżąco stronę na Niebiezpiecznik.pl, która stale jest aktualizowane o nowe treści i informacje dotyczące ataku:

[AKTUALIZACJA #7] Kolejny groźny globalny atak: ransomware Petya (NotPetya). Ofiary także w Polsce. Dotyczy również zaktualizowanych Windowsów!

W kontekście infekcji warto przytoczyć również artykuł z Zaufanej Trzeciej Strony, który sugeruje, że Petya była tylko przykrywką mającą odwrócić uwagę od rzeczywistego ataku mającego na celu trwałe usunięcie danych z baz rządowych:

Celem przestępców w ataku ransomware było zniszczenie danych, nie zarobek

Chcesz zacząć sprzedawać AVG?

Szukasz ekstra rabatów dla resellera? Skontaktuj się z nami, a skontaktujemy się z Tobą z unikalną ofertą dla resellera!

Przedsiębiorstwo Informatyczne CORE

Producent, importer i reseller oprogramowania, wydawca serwisów internetowych. Działa od 2001 roku. Oficjalny dystrybutor AVG. Programy rozprowadzane są przez siatkę ponad 1300 resellerów na terenie całej Polski, zapewniona jest pełna polska pomoc techniczna oraz wsparcie handlowe i marketingowe.

Zostaw wiadomość


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.