Jak Polacy dbają o bezpieczeństwo haseł? Wyniki ankiety

0

W kwietniu i maju polski oddział oprogramowania antywirusowego AVG przeprowadził ankiety wśród przedsiębiorców, menadżerów i pracowników dotyczących polityki bezpieczeństwa haseł w polskich firmach.

Jakie były wyniki ankiety?

64% ankietowych odpowiedziało, że pamięta wszystkie firmowe hasła, 12% ma jedno hasło do większości kont.

Co ciekawe, 6% osób zatrudnionych przechowuje swoje hasła na kartkach (np. przyklejonych do monitora).

65% osób nie pozwala przeglądarce w komputerze firmowym na zapamiętanie haseł, a 26% korzysta z hasła głównego. Niestety tylko 7% ankietowanych korzysta ze specjalnych programów, które pozwalają na bezpieczne przechowywanie haseł.

W 33% firm hasła zmienia się co kilka miesięcy, w 28% firm hasła są cały czas te same. W 7% firm nie używa się haseł w ogóle.

78% pracowników zawsze wylogowuje się z portali społecznościowych i bankowości elektronicznej, jeżeli korzystają z nich w pracy. 34% zatrudnionych osób nigdy nie korzysta z zewnętrznych nośników (takich jak pendrive’y lub dyski twarde) do przenoszenia danych.

Mój kolega z działu technicznego, Arek Zakrzewski, tak skomentował wyniki ankiety:

– Cieszy mnie, że 92% osób odpowiedziało, że nigdy nie wysyłało swoich haseł firmowych poprzez e-mail. Praktyka, która jeszcze kilka lat temu była nagminna, w ostatnich latach straciła na popularności. Również dobrą wiadomością jest to, że aż 76% pracujących Polaków zabezpiecza swój firmowy komputer głównym hasłem. Trochę niepokoi mnie jednak fakt, że ponad 25 % ankietowych odpowiedziała, że bez wahania udostępniłaby swoje hasła współpracownikom gdyby zaistniała taka potrzeba. Co ciekawe takiej odpowiedzi udzielili również właściciele firm.

W dalszym ciągu wiele osób dalej nie przestrzega podstawowych zasad bezpieczeństwa – a to właśnie wynika większość problemów związanych z wyciekiem danych.

Chcesz zacząć sprzedawać AVG?

Szukasz ekstra rabatów dla resellera? Skontaktuj się z nami, a skontaktujemy się z Tobą z unikalną ofertą dla resellera!

Przedsiębiorstwo Informatyczne CORE

Producent, importer i reseller oprogramowania, wydawca serwisów internetowych. Działa od 2001 roku. Oficjalny dystrybutor AVG. Programy rozprowadzane są przez siatkę ponad 1300 resellerów na terenie całej Polski, zapewniona jest pełna polska pomoc techniczna oraz wsparcie handlowe i marketingowe.

Zostaw wiadomość


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.