Zagrożenia związane z komputerami stacjonarnymi – „Coinminers”

0

Coinminery to programy, które wykorzystują zasoby sprzętowe urządzenia do weryfikacji transakcji kryptowalutowych i zarabiania kryptowalut jako rekompensaty. Jednak w świecie malware, coinminery cicho przejmują zasoby komputera ofiary, aby generować kryptowalutę dla atakującego. Niezależnie od tego, czy coinminer jest legalny, czy jest malware, ważne jest, aby przestrzegać naszych wytycznych.


W porównaniu do poprzedniego kwartału, w Q3/2023 zaobserwowaliśmy kolejny 4% spadek wskaźnika ryzyka w przestrzeni coinmining. Jest to kontynuacja trwającego trendu spadkowego dla zagrożeń coinmining.

Globalny wskaźnik ryzyka w bazie użytkowników Avast dotyczący coinminerów w Q3/2023

W Q3/2023 użytkownicy w Serbii ponownie mieli największe ryzyko spotkania coinminera, trend, który obserwowaliśmy przez kilka ostatnich kwartałów. Jednak przy wskaźniku ryzyka 4,28% jest to spadek ryzyka o 26% i rekordowo niski poziom. Podobna sytuacja występuje w innych krajach o wysokim ryzyku, w tym na Madagaskarze z wskaźnikiem ryzyka 3,73%, w Czarnogórze z wskaźnikiem ryzyka 3,29% i w Bośni i Hercegowinie z wskaźnikiem ryzyka 2,64%.

Globalny wskaźnik ryzyka dla kradzieży informacji w Q3/2023

Niestety, udział rynkowy XMRig wzrósł, gdzie zmierzono wzrost o 30%, stanowiąc teraz 23,65% całkowitego udziału w rynku coinmining. CoinBitMiner również stał się bardziej popularny, zwiększając swój udział w rynku malware o 10%, stanowiąc 2,02% udziału. Inne webminery zanotowały niewielki spadek o 5%, stanowiąc obecnie łączny udział w rynku wynoszący 61,46%. Inne szczepy, takie jak FakeKMSminer, VMiner i CoinHelper, doświadczyły raczej dużego spadku aktywności, o 27%, 62% i 29% odpowiednio.

Najpopularniejsze coinminery wraz z ich udziałem rynkowym w Q2/2023 to:

  • Webminery (61,46%)
  • XMRig (23,65%)
  • CoinBitMiner (2,02%)
  • FakeKMSminer (1,58%)
  • NeoScrypt (1,03%)
  • CoinHelper (0,77%)
  • VMiner (0,73%)

Jan Rubín, Badacz Malware


Chcesz zacząć sprzedawać AVG?

Szukasz ekstra rabatów dla resellera? Skontaktuj się z nami, a skontaktujemy się z Tobą z unikalną ofertą dla resellera!

Przedsiębiorstwo Informatyczne CORE

Producent, importer i reseller oprogramowania, wydawca serwisów internetowych. Działa od 2001 roku. Oficjalny dystrybutor AVG. Programy rozprowadzane są przez siatkę ponad 1300 resellerów na terenie całej Polski, zapewniona jest pełna polska pomoc techniczna oraz wsparcie handlowe i marketingowe.

Zostaw wiadomość


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.